• 12 czerwca 2024

Masz przestarzały mebel, czy po prostu nie pasujący już do Twojego wystroju? Możesz ulec pokusie wymiany, jednak malowanie mebli jest łatwym (i niedrogim) sposobem na nadanie swoim kawałkom nowego życia. Malowane meble mogą dodawać kolory do pokoju - jak podstawa czerwonej lampy lub krzesło w neutralnej palecie kolorów. Lakierowane meble mogą również pomóc wtopić się we wszystko: na przykład, nowy biały nagłówek i białe szafki nocne pasujące do białej sypialni.

Przy malowaniu mebli należy mieć na uwadze pewne kwestie - źle namalowane meble mogą wyglądać na lepkie lub amatorskie. W najgorszym przypadku, malowane meble zaczynają się odpryskiwać i łuszczyć wkrótce po zakończeniu projektu. Dlaczego więc niektóre projekty są udane, a inne katastrofalne? Poprosiliśmy Selenę Rivas-Alexander, projektantkę Grupy K.R.E. w San Antonio, TX, o wyjaśnienie, co, dlaczego i jak malować meble.

Czy możesz/mógłbyś pomalować meble?

To, że możesz coś zrobić, nie oznacza, że powinieneś. Według Rivas-Alexander, to nie jest proste pytanie tak/nie. Za każdym razem, gdy myślisz o malowaniu mebla, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Czy farba wzmocni styl mebla, czy też odwróci uwagę od niego? Czy warstwa farby pogorszy wygląd mebla? Nie na miejscu?

"Jeśli zdecydujesz się pomalować jakiś mebel, to musi być zrobiony poprawnie", mówi Rivas-Alexander. "Jeśli nie możesz się do tego zmusić z powodu poczucia winy, możesz również rozebrać go i przywrócić mu pierwotne piękno."

Ona dodaje: "Z drugiej strony, jeśli mebel został uszkodzony i wymaga naprawy estetycznej lub strukturalnej, malowanie może być najlepszym rozwiązaniem". Jednak nawet w takich sytuacjach należy zachować ostrożność. "Chociaż farba może być usuwana z drewna i metalu, czas i koszty mogą być astronomiczne." Jest też szansa, że możesz zrujnować coś, co jest naprawdę wartościowe.

Jaki typ mebli powinieneś pomalować?

Możesz malować różne meble, w tym płyty czołowe, biurka, komody, ramy luster, szafki, szafki nocne i półki. Meble drewniane i metalowe są najczęściej malowane, ale można też malować plastik i wiklinę. Rivas-Alexander mówi, że można nawet malować krzesła z tkaniny.

Jeśli trzymasz się tradycyjnych mebli drewnianych, wybór odpowiedniego gatunku drewna pomoże Ci osiągnąć gładkie wykończenie. Rivas-Alexander poleca klon i topolę, które są twardym drewnem i nie kurczą się ani nie wypaczają.

Jak przygotować meble?

"Zanim pomalujesz mebel, dobrze go wyczyść, usuń okucia i wypróbuj mydło olejne Murphy'ego - działa świetnie i jest bezpieczne dla mebli" - mówi Rivas-Alexander. "Następnie zeszlifuj meble, aby usunąć błyszczące wykończenie, a farba będzie miała lepszą powierzchnię do utrzymania". Zaleca 80 lub 100 ziarnistych papierów ściernych. Jeśli w meblach są jakieś otwory, trzeba je wypełnić masą szpachlową.

Drugie szlifowanie, przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego, tworzy gładką powierzchnię. "Następnie usuń kurz - mokra szmatka z alkoholem ściernym będzie działać dokładnie", mówi Rivas-Alexander. "Zagruntować drewno; nada to farbie równą powierzchnię, do której się przyczepi." Te kroki zapewniają, że farba nie odpryskuje i nie łuszczy się.

Jakiego rodzaju farby należy użyć?

Po przygotowaniu mebli, Rivas-Alexander zaleca użycie satynowego lub półpołyskowego wykończenia farbą lateksową lub olejną. Lateks wysycha szybciej, ale najlepiej nadaje się do mebli, które nie będą używane rutynowo. Jeśli chcesz, aby Twoje meble miały nieprzyjemny wygląd, użyj mlecznej farby (farby na bazie wody), ponieważ będzie ona pękać i wyglądać na postarzałą. MudPaint i farba kredowa zyskują popularność jako dwa rodzaje farb, które również produkują distressed wygląd - i farba kredowa nie wymaga podkładu.

Do malowania plastiku i wikliny najlepiej używać farby w sprayu; pamiętaj jednak, aby wybrać farbę w sprayu, która jest przeznaczona specjalnie do mebli wewnętrznych lub zewnętrznych. Jeśli użyjesz bezbarwnej farby nawierzchniowej, możesz uzyskać super połysk.

Malowanie mebli, gdy zrobione z troską i intencją, może przekształcić nie tylko sam kawałek, ale całe pomieszczenie, w którym jest. Te wskazówki powinny pomóc Ci zacząć, gdy wykonujesz skok. Czy planujesz malować meble w swoim domu? Chcielibyśmy usłyszeć o tym poniżej.

Top