• 6 grudnia 2023

Dzięki ogólnokrajowym zamówieniom typu stay-at-home, wszyscy nagle spędzamy dużo czasu na tych samych małych przestrzeniach. Aby walczyć z koronaawirusową gorączką kabiny, rozmawialiśmy z profesjonalnymi organizatorami, projektantami wnętrz i psychologiem organizacyjnym o tym, jak sprawić, by Twój dom poczuł się bardziej przestronny.

Zanim zaczniesz, pomyśl o przestrzeniach, które dały Ci spokój i o tym, jak zostały zaaranżowane. Shalae Price, profesjonalny organizator, jako przykład podaje pokoje hotelowe: "Większość pokoi hotelowych jest tak zaprojektowana, aby czuć się znacznie większymi niż są w rzeczywistości. Rozmieszczenie mebli jest dobrze przemyślane, a wystrój (w większości przypadków) zostałby uznany za minimalistyczny".

1. Deklutter, deklutter, deklutter

Deklutacja jest oczywistym pierwszym krokiem do wyczyszczenia Twojej przestrzeni. Każdy może to zrobić i to przy pomocy niewielu środków. Iść od pokoju pokój pokój i stawiać rzeczy daleko od, czyścić up przypadkowych papiery lub kartonowe pudełka i zbierać wpólnie małych rzeczy które no mają dom. Jeśli jakiś przedmiot nie jest przeznaczony do dekoracji i nie jest regularnie używany, zastanów się nad przechowywaniem go poza zasięgiem wzroku lub przekazaniem go, jeśli lokalne ośrodki darczyńców nadal działają.

Craig Anderson, redaktor w dziale Appliance Analysts, mówi, że musisz zarobić na swoją wolną przestrzeń. "Każdy dobry minimalista powie ci, że wolna przestrzeń czyni cię wolniejszym. To także pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić, gdy się leniwie i zostawimy bałagan. Nieużywane powierzchnie (biurka, stoły, lady) sprawiają, że pokój czuje się większy."

Według Amy Bloomer, profesjonalnej organizatorki z tytułem magistra psychologii organizacyjnej z Uniwersytetu Columbia, dobrym sposobem na wyrobienie sobie nawyku regularnej deklutacji jest pojemnik poświęcony bałaganowi. "Zachęcam klientów do trzymania kosza na dole schodów. To staje się "catch-all" dla rzeczy, które wyemigrowały na dół i/lub nie na miejsce. Raz dziennie, zrób sobie nawyk odkładania wszystkiego, co zgromadziłeś w koszu. To nie potrwa długo i pomoże utrzymać czyste, spokojne miejsca przed przejściem na emeryturę na noc."

2. Oczyść podłogi i ściany

Im większa powierzchnia, tym większe wrażenie robi pomieszczenie.

Dotyczy to również przestrzeni między meblami i ścianami. Gdy wszystkie meble ustawione są pod ścianami, to naprawdę zarysowuje granice pokoju i podkreśla, jak mała jest ta przestrzeń. Upewniając się, że niektóre meble mają odrobinę powietrza między ścianami, tworzy lepsze poczucie przestrzenności.

3. Przechowuj mądrze

Zyskaj kreatywność w sposobie przechowywania rzeczy i bądź bardziej krytyczny w tym, co chcesz mieć na zewnątrz. Możesz utrzymać to w prostocie, składając koce do skrzyni lub kosza, posiadając dedykowany kosz na zabawki dla zwierząt domowych i wieszając zdjęcia zamiast opierać je na meblach.

Wielofunkcyjne meble, które podwajają się jako magazyn, to świetny sposób na optymalizację przestrzeni. Siedzenia, stoliki do kawy i otomany z ukrytym magazynem mogą pomóc w utrzymaniu koców, filmów, gier lub bałaganu z mebli i podłóg. Możesz również zainstalować pływające półki, aby wydłużyć ściany i przechowywać rzeczy z dala od podłogi.

Anderson opowiadał się za odkładaniem rzeczy, których nie używasz na co dzień, "Jest tak wiele rzeczy, które posiadamy, że używamy ich może raz lub dwa razy w roku. Powinny być dobrze ukryte w skrzyni, pod łóżkiem lub na desce do majsterkowania".

4. Lustra to magia

Debra Newell, właścicielka i prezes Ambrosia Home, powiedziała nam, że "duże lustra to konieczność". Chcesz odbić się z powrotem do pokoju i dać złudzenie, że masz więcej miejsca."

Lustra będą odbijać więcej światła dookoła, dawać poczucie ruchu i wizualnie podwoić rozmiar Twojej przestrzeni. Ty możesz używać podłogowe lustra, lustrzane drzwi szafy lub wieszać mniejsze lustra na ścianach.

5. Bądź rozważny ze swoim wystrojem

Udekorujcie swoją przestrzeń z zamiarem i nie bójcie się jakiejś martwej przestrzeni. Kiść małych rzeczy porozrzucanych wokół może czuć się bardziej jak bałagan niż kilka większych kawałków wypowiedzi. Ściany, półki, komody, blaty i biurka komputerowe mogą skorzystać z krytycznego skanowania "czy tego potrzebuję?".

Cena doradzała nam: "Wybierz jeden pokój na raz, a następnie spójrz na swoje ściany i powierzchnie. Czy naprawdę uwielbiasz wszystko, co widzisz? Usuń rzeczy, których nie kochasz i oczywiście zachowaj rzeczy, które coś dla ciebie znaczą lub określają twój styl".

Skoncentruj ten wystrój w kilku miejscach, jak ściana akcentująca, zamiast rozkładać go na całej powierzchni. Pozostawienie niektórych powierzchni i ścian otwartych spowoduje wizualne wydłużenie pomieszczenia.

6. Utrzymuj meble nisko

Jeśli jesteś w stanie kupić nowe meble - trzymaj je nisko. Meble, które są generalnie niższe, mogą pomóc poczuć się znacznie większym obszarem tylko dlatego, że pozostawia więcej otwartej przestrzeni powyżej. Dotyczy to również mebli w stylu nóg; nogi otwarte lub w stylu post- będą miały więcej miejsca i będą wyglądały na pływające, w porównaniu z dużymi meblami, które opierają się bezpośrednio na podłodze.

Newell radzi: "Trzymaj ręce i oparcia krzeseł i sof nisko, nawet nogi na sofie są ważne. Dodaj otomany do siedzenia. Żadnych dużych, pływających mebli na środku pokoju." Polecamy również krzesła do jadalni, które można wcisnąć pod stół, aby przechować, gdy się ich nie używa.

7. Wykorzystajcie oświetlenie.

Światło jest prostym i potężnym narzędziem, które może całkowicie przekształcić pokój. Oświetlenie ciemnych kątów i posiadanie wielu źródeł światła wokół pokoju stworzy przestrzeń.

Teraz jest idealny czas na zmianę aranżacji przestrzeni. Korzystaj z tego, co masz w domu, zamawiaj online i minimalizuj wyjazdy. Możesz również wykorzystać ten czas na przygotowanie i zaplanowanie większych projektów, gdy sklepy są otwarte i zalecane jest, aby wyjść ponownie.

Top