• 6 grudnia 2023

Dla wielu łowców domów, zakup istniejącego domu jest doskonałą opcją. A na większości rynków, istnieje wiele opcji do wyboru, więc jesteś zobowiązany do znalezienia jednego lub dwóch, które pasują do Twoich potrzeb całkiem dobrze.

Ale co jeśli masz na myśli coś naprawdę konkretnego? A co jeśli po prostu nie znajdziesz na lokalnym rynku niczego, co by pasowało do rachunku? Cóż, może po prostu okazać się, że będziesz musiał zbudować własny dom.

Oczywiście, budowa własnego domu jest procesem rozległym, z dużą ilością miejsca na błędy. Zanim więc wyruszysz w swoją własną, niestandardową podróż do domu, przeczytaj te wskazówki, aby uniknąć częstych pułapek.

Zrób listę budynków mieszkalnych

Zacznijmy od tego, że będziesz chciał zrobić listę swoich celów. Gdzie chcesz zbudować swój dom? Jakie funkcje projektowe są obowiązkowe, a jakie opcjonalne, czy twój budżet powinien na nie pozwalać? Oddzielając potrzeby od chęci i ustalając priorytety w najważniejszych aspektach nowego domu, zyskasz jasność i będziesz mógł lepiej wyjaśnić swoje potrzeby architektowi.

Kup trochę ziemi

Aby zbudować dom, najpierw musisz mieć miejsce, aby go postawić. Sprawdź lokalne oferty nieruchomości pod kątem pożądanych działek, które odpowiadają Twoim potrzebom. Jeśli mieszkasz w obszarze miejskim, gdzie trudno jest znaleźć dostępną ziemię, być może uda Ci się kupić zrujnowany dom, który zdarza się zajmować odpowiednią działkę.

Jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, będziesz musiał dodać rozbiórkę i sprzątanie do swojej listy kosztów budowy, ale w końcu może to być lepsze niż zakup działki budowlanej w okolicy, która Ci się nie podoba.

Zaplanuj układ swojego domu

Na razie oszalej. Wyjmij trochę papieru do rysowania lub program do rysowania 3D, taki jak SketchUp. Zaprojektuj swój wymarzony dom, od planów pięter po wykończenie zewnętrzne. Być może będziesz musiał pójść na kompromis w sprawie niektórych pozycji na swojej liście życzeń później, ale to ćwiczenie pomoże Ci określić swoją wizję idealnego domu.

Znajdź budowniczego i architekta

Twój architekt i budowniczy będą dwoma najważniejszymi członkami twojego zespołu, więc będziesz chciał się upewnić, że są renomowani i profesjonalni.

Twój architekt pomoże Ci dopracować Twoją wizję w realistyczny plan. Twój budowniczy będzie nadzorował budowę domu, zajmie się awarią kosztów i rozwiąże wszelkie problemy związane z podwykonawstwem, które mogą się pojawić.

Wynajęcie budowlańca kosztuje, ale z pewnością ułatwia proces budowy własnego domu. Jeśli czujesz się szczególnie ambitny, możesz zdecydować się na samodzielne budowanie domu. Będziesz musiał ostrożnie zarządzać swoimi kosztami i zawsze istnieje ryzyko, że będziesz miał do czynienia z pozbawionymi skrupułów wykonawcami.

Zobacz również: Pawilon Emilia wróci w 2023 roku. Nowa Emilia, projektu BBGK Architekci powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego >>

Stwórz budżet na budowę swojego domu

Wiesz, na co cię stać, żeby wydać lub pożyczyć. Teraz nadszedł czas, aby upewnić się, że dom, który chcesz, może być zbudowany z kapitału, do którego masz dostęp. Kiedy Ty i Twój architekt uzgodnicie plan, Twój budowniczy podzieli ten plan na poszczególne fazy budowy i otrzyma od wykonawców szacunki, którzy będą wykonywać prace.

W tym momencie powinieneś być w stanie uzyskać dość dokładny obraz tego, ile będzie kosztować Twój dom. Tworząc budżet, będziesz chciał wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne materiały budowlane i robociznę, opłaty za media i pozwolenia oraz opłaty dla projektantów, architektów krajobrazu i innych specjalistów.

Nie zapomnij uwzględnić minimum 10%. Plan awaryjny pokrywa nieoczekiwane koszty, które często pojawiają się podczas budowy domu. Jeśli z niego nie korzystasz, to świetnie! Ale ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to być zmuszonym do wstrzymania budowy wymarzonego domu z powodu nieprzewidzianych kosztów.

Rzeczy, które się zdarzają

W każdym przedsięwzięciu tak zaangażowanym jak budowa domu, coś na pewno pójdzie nie tak. Ważne jest, aby zachować spokój. Jeśli zebrałeś dobry zespół, to w końcu wszystko będzie dobrze.

Działaj w sposób zdecydowany

Po rozpoczęciu budowy, możesz ulec pokusie zmiany zdania na temat kilku kluczowych szczegółów. Wytrzymaj tę pokusę jak najlepiej, chyba że po prostu nie możesz żyć bez dokonania kilku zmian. Wprowadzanie zmian w połowie projektu może być kosztowne, czasochłonne i stresujące.

Ciesz się swoim nowym domem!

Po 18 miesiącach Twój nowy dom powinien być gotowy do wprowadzenia się do niego. Mamy nadzieję, że spełni on wszystkie wasze oczekiwania. Teraz nadszedł czas, abyś wrócił i cieszył się swoim wyjątkowym domem z ludźmi, na których Ci najbardziej zależy!

Top