• 21 lipca 2024

Klucze dynamometryczne elektroniczne są obecnie wykorzystywane dość powszechnie, a przede wszystkim w branżach wykorzystujących precyzyjne i niezawodne połączenia śrubowe z wyspecjalizowanymi nakrętkami. Narzędzia dynamometryczne stosowane są przede wszystkim w motoryzacji, przemyśle, w kontroli jakości oraz podczas budowy innowacyjnych technologicznie prototypowych konstrukcji.

Klucze dynamometryczne – zastosowanie

Klucze dynamometryczne są niezastąpione podczas wielu czynności związanych z montażem, a także przy procesach kontroli jakości. Klucze dynamometryczne z grzechotkami albo klucze dynamometryczne z płaskimi końcówkami dają możliwość kontrolowanej jakości dokręceń już na etapie ich przeprowadzania. Przy czym umożliwiają efektywny pomiar z kontrolą momentu dokręcania wraz z cyfrowym pomiarem kątów względem krytycznych momentów procesu. Są praktycznym narzędziem podczas wprowadzania jakości pomiaru oraz śledzenia kątów, co jest bardzo istotne przede wszystkim w czasie przeprowadzania perfekcyjnych audytów jakości.

Klucze dynamometryczne – rodzaje

Pośród elektronicznych kluczy dynamometrycznych można rozróżnić kilka typów: 

• klucze elektroniczne z odczytem momentu;
• klucze elektroniczne z pomiarem momentu i kąta;
• klucze cyfrowe z komunikacją bezprzewodową;
• klucze elektroniczne z komunikacją po bluetooth,

pośród których wyraźnie wyróżniają się klucze dynamometryczne elektroniczne cyfrowe, dzięki którym możliwe jest dokonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów kątowych. Natomiast klucze dynamometryczne z sygnalizacją świetlną oraz z sygnalizacją dźwiękową, mają za główne zadanie informowanie użytkownika o krytycznym zbliżaniu się do zadanej wartości momentu, a także przy osiąganiu poszczególnych etapów procesu montażu. Wszystkie te funkcje posiadają klucze elektroniczne firmy Force. Więcej na https://dynamometryczne.pl/klucz-dynamometryczny-3834-10-100nm-elektroniczny-force-p99 >>

Najnowocześniejszymi są klucze dynamometryczne z bluetooth, które w czasie rzeczywistym zapewniają dwukierunkowy przepływ informacji wraz z umożliwianiem precyzyjnego procesu pomiaru, a także pozwalają na stały wgląd do zebranych danych.

Nowoczesne klucze dynamometryczne cyfrowe

Nowoczesne klucze dynamometryczne cyfrowe umożliwiają łatwe gromadzenie oraz przechowywanie danych, a także natychmiastowe odczytywanie momentów obrotowych przy kontrolowaniu odczytów graficznych i są przy tym wyposażone w wygodną aplikację na tablety albo smartfony. Wyróżnione spośród nich klucze dynamometryczne elektroniczne bezprzewodowe są ergonomiczne i co istotne, lekkie oraz charakteryzują się pełną mobilnością zwiększającą zasięg działania daleko większą niż np. klucze z komunikacją po bluetooth. Takich kluczy można używać w różnych niedostępnych miejscach, niezależnie od ich usytuowania, a także w miejscach pozbawionych źródeł zasilania. Takie klucze umożliwiają natychmiastowy dostęp do danych, dzięki którym cały proces montażowy może być kontrolowany na na każdym etapie.

Wymienione klucze są ponadto bardzo proste w obsłudze i łatwo zostają dostosowane się do indywidualnego zapotrzebowania użytkownika w różnych zakresach oraz warunkach pracy. Ich użytkownicy cenią sobie przede wszystkim łatwość precyzyjnego wykorzystania funkcji klucza.

Każdy klucz dynamometryczny elektroniczny dostarczany jest do klienta wraz z dedykowanym do niego certyfikatem kalibracji, zapewniającym do jednego procenta dokładności pomiarów zarówno w prawą, jak i w lewą stronę. Na życzenie klienta istnieje również możliwość dostarczenia klucza z dodatkowym certyfikatem potwierdzającym kalibrację klucza przez laboratorium z akredytacją PCA. Do kompletu należy jeszcze nieodpłatnie oprogramowanie do komunikacji z kluczem, dzięki któremu klient może w razie potrzeby dokonać kalibracji, zgrywać dane z pamięci oraz programować klucz samodzielnie.

Top