• 21 lipca 2024

Malowanie jest niewątpliwie jednym z najszybszych i najtańszych sposobów na przekształcenie domu. Może uaktualnić obszar, ukryć wady, podkreślić szczegóły architektoniczne i wiele innych. Jeśli zastosujesz się do 10 przykazań malowania, jesteś na drodze do sukcesu. Jednak zdarzają się błędy i problemy. Jeśli napotkasz czkawkę, eksperci od malarstwa wyjaśnią Ci, jak ją naprawić.

Farba jest pęcherzykowata/pęcherzykowata

Na szczęście ten rodzaj pęcherzyka nie boli, ale patrzenie na niego może być bolesne. "Pęcherze lub pęcherzyki farby pojawiają się, gdy warstwa farby podnosi się z powierzchni podłoża" - mówi Mike Mundwiller, kierownik ds. rozwoju w firmie Benjamin Moore.

Co więc powoduje powstawanie pęcherzyków farby? "Utrata przyczepności między warstwą farby a powierzchnią jest zwykle spowodowana przez ciepło, wilgoć lub połączenie obu tych czynników" - mówi Mundwiller. I w końcu prowadzi to do złuszczania się powłoki. Choć można to skorygować, mówi, że trzeba się zastanowić, co powoduje problem, albo pojawi się on ponownie".

Jak naprawić pęcherze/farby pęcherzykowe

Można zeskrobać i przeszlifować pęcherzyki, aby je usunąć (jeśli nie zejdą na podłoże). Gdy obszar jest już gładki, Mundwiller mówi, że należy nałożyć warstwę podkładu, a następnie nałożyć farbę. "Należy jednak znaleźć i usunąć źródło wilgoci, jeśli pęcherze zejdą na podłoże".

Aby zapobiec powstawaniu pęcherzy i pęcherzy, Mundwiller mówi, że zawsze należy zacząć od czystej, suchej powierzchni. "Nałóż primer-sealer na każdą plamę i daj mu czas na całkowite wyschnięcie", mówi Mundwiller. "Zawsze upewnij się, że farba jest całkowicie sucha, zanim wystawisz powierzchnię na działanie wilgoci", dodaje Mundwiller. Zaleca on również stosowanie (lub instalowanie) wentylatorów wyciągowych lub odpowietrzników w miejscach o dużej wilgotności.

Farba pęka lub łuszczy się

Kiedy widzisz pęknięcie linii włosów, nie ignoruj go. "Pęknięcia w farbie mogą zacząć się małe, ale z czasem ulegną pogorszeniu, jeśli nie zostaną naprawione", mówi Mundwiller. Pęknięcia lub płatki mogą być spowodowane różnymi problemami, w tym nie przygotowaniem powierzchni lub nałożeniem farby olejnej na farbę lateksową. "Ponadto, jeśli używasz taniej farby, nie będzie ona dobrze przylegać lub nie będzie elastyczna", mówi Mundwiller. Czasami farba jest stara, albo jest nakładana w niewłaściwym środowisku i dlatego zbyt szybko schnie.

"Ekstremalne pęknięcia, czasami nazywane "aligatorami", powstają, gdy druga lub trzecia warstwa farby jest nakładana przed całkowitym wyschnięciem poprzedniej warstwy lub gdy podkład jest niekompatybilny z powłoką wykończeniową", wyjaśnia Eichelberger.

Jak naprawić pękniętą lub łuszczącą się farbę

Do usuwania luźnej farby można użyć drucianego pędzla lub skrobaka (jeśli pęknięcie nie sięga do podłoża). "Następnie należy zeszlifować obszar, aby uporać się z krawędziami, zagruntować wszelkie gołe miejsca i przemalować powierzchnię" - wyjaśnia Mundwiller. Może być konieczne użycie wypełniacza, jeśli łuszczenie się występuje w wielu warstwach farby.

"Jeśli pęknięcie schodzi na podłoże, usuń całą farbę skrobiąc ją lub używając pistoletu grzewczego, przeszlifuj powierzchnię do uzyskania gładkiej i równej, zagruntowuj, a następnie przemaluj wysokiej jakości farbą lateksową", mówi Mundwiller.

Farba jest rozprowadzana zbyt cienko

Kolory są potężne i dlatego Twój wybór kolorów jest ważny. Ale ważne jest również, aby podczas malowania używać odpowiednich technik. Częstym błędem jest rozprowadzanie zbyt cienkiej farby, jak twierdzi Jenny Burroughs, starszy menedżer marki PPG Paint. "Zawsze upewnij się, że Twój pędzel jest równomiernie pokryty, ale nie moczy się na mokro, i postępuj zgodnie z instrukcją producenta farby do aplikacji", mówi.

Poprawiaj błędy

Czasami nie trzeba malować całego pokoju, wystarczy tylko pomalować mały obszar. "Nierzadko można zauważyć zauważalną różnicę w wyglądzie pomiędzy oryginalnym wykończeniem a powierzchniami do renowacji", mówi Mark Eichelberger, starszy kierownik produktu w dziale farb architektonicznych w Sherwin-Williams.

Zawsze czyść powierzchnię przed nałożeniem farby renowacyjnej. Zdjęcie dzięki uprzejmości Sherwin-Williams.

"Aby tego uniknąć, zalecam spróbować oczyścić ślady za pomocą miękkiej gąbki i płynnego detergentu przed ich dotknięciem", mówi. Jeśli jest to możliwe, zaleca również użycie oryginalnej partii farby i podobnego aplikatora, jak ten, który został użyty w oryginalnej pracy.

Top