• 5 marca 2024

Oświetlenie ganku jest ważną częścią atrakcyjności krawężnika w twoim domu, ale zapewnia o wiele więcej niż tylko ładny akcent dla twoich drzwi wejściowych. Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne może zwiększyć bezpieczeństwo, poprawić ochronę, a nawet zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media.

Cele oświetlenia ganek

Istnieje wiele praktycznych powodów, aby zaktualizować oświetlenie ganku, ale liczy się również jego wygląd. Większość aktualizacji oświetlenia ganku dokonuje się ze względów estetycznych, gdy oprawa stała się przestarzała lub zużyta. Dobrą wiadomością jest to, że możesz wybrać nowe oświetlenie ganku, które nie tylko rozwiąże praktyczne problemy, takie jak bezpieczeństwo, ale również nada Twojemu domowi stylowy wygląd. Po określeniu nowych celów dotyczących oświetlenia ganku, można dokonać zakupów odpowiednich opraw. W zależności od celu, istnieje konkretny typ oprawy, który zaspokoi Twoje potrzeby.

Wiedza o tym, jakie są twoje cele na ganku, jest twoim pierwszym krokiem. Cele te mogą obejmować:

 • Wymień przestarzałe oprawy oświetleniowe: Aktualizacja oświetlenia to przede wszystkim zakupy i znalezienie nowego stylu, który kochasz.
 • Zwiększyć bezpieczeństwo dzięki dużemu oświetleniu: Poszukaj armatury z funkcjami takimi jak czujniki ruchu lub automatyczne czujniki światła.
 • Podświetl Ciemne Kąty i Stopnie: Stylowym rozwiązaniem może być oświetlenie stopni lub oświetlenie palika przylegające do Twoich stopni.
 • Zwiększyć efektywność energetyczną: Oprawy oświetleniowe i żarówki przeszły długą drogę w dziedzinie efektywności energetycznej. Jeśli zostawiasz światło na ganku na całą noc, ważne jest, aby wybrać odpowiednie.
 • Dodaj dodatkowe oprawy, aby wzbogacić swój ganek: Duży ganek może korzystać z więcej niż jednego źródła światła.

Oświetlenie poza drzwiami frontowymi

Standardowe oświetlenie ganku w większości domów tradycyjnie składało się z jednego ganku przylegającego do drzwi wejściowych, ponieważ ganki stały się bardziej miejscem przejścia niż miejscem, w którym można się zatrzymać. Dziś jednak ganki znów stają się miejscem rozrywki i relaksu. I odpowiednio zmieniły się potrzeby w zakresie oświetlenia.

Aby znaleźć odpowiedni balans oświetleniowy dla ganku, pomyśl o nim jak o innym pomieszczeniu w domu. Będziesz chciał stworzyć warstwy oświetlenia na ganku, tak jak w salonie. Oto najlepsze miejsca do poprawy oświetlenia ganku:

 • Drugi sukienka przy drzwiach frontowych: Wyrównuje on oświetlenie i obramowuje twoje drzwi frontowe.
 • Napowietrzne oświetlenie ganku: Nie wszystkie konstrukcje ganków są w stanie pomieścić światło napowietrzne. Jeśli jest to możliwe, to oprawa sufitowa może dodać uroku przedniemu gankowi.
 • Garażowe Światła Wózowe: Zbalansuj oświetlenie całego domu i garażu za pomocą dwóch lub trzech opraw oświetleniowych oprawiających bramy garażowe.
 • Ścieżka Oświetlenia: Oświetlenie słoneczne lub zasilane bateriami pomaga w bezpiecznym prowadzeniu gości na ganek.

Jak robić zakupy na oświetlenie ganek

Teraz, gdy oceniłeś swoje potrzeby i stworzyłeś cel dla swojego oświetlenia ganku, nadszedł czas na zakupy. Oto proste wskazówki dotyczące zakupów opraw oświetleniowych na wolnym powietrzu:

 • Zmierz przed zakupem: Zapisz wszystkie rozmiary armatury, które będą Ci potrzebne. Jeśli robisz zakupy przez Internet lub w sklepie, pomiary te pomogą Ci wybrać odpowiedni rozmiar oprawy.
 • Skonsultuj się z ekspertem: Jeśli dodajesz nową oprawę przewodową, możesz potrzebować pomocy profesjonalisty.
 • Obserwuj wskaźniki wykorzystania (Usage Ratings): Upewnij się, że wybierasz urządzenia, które są przeznaczone do użytku na zewnątrz. Łatwo jest zakochać się w armaturze, tylko po to, aby dowiedzieć się, że jest ona przeznaczona tylko do użytku wewnątrz pomieszczeń.
 • Rozważ oprawę Dark Sky Fixture: Wielu sprzedawców oferuje obecnie oświetlenie zewnętrzne, które pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie światłem. Te oprawy do ciemnego nieba kontrolują kierunek padania światła, aby zminimalizować olśnienie, a jednocześnie ograniczyć ilość światła przedostającego się na zewnątrz i olśniewającego.

Aerator umywalki można odkręcić, aby ułatwić czyszczenie. Obrazek: PAVEL IARUNICHEV/Getty Images

Przywracanie ciśnienia wody do zlewu

W ciągu kilku minut naprawisz niskie ciśnienie wody w zlewie. Po prostu odkręć napowietrzacz, małą nasadkę na końcu dyszy, która zapobiega rozpryskiwaniu się zlewu. Wyczyść go, przykręć z powrotem i voila! Trzeba było poprawić ciśnienie wody.

Mocowanie zatkanych śmieci

Kuszące jest prowadzenie chemicznego środka do czyszczenia rur przez śmieci, ale prawdopodobnie będzie on nieskuteczny i może zaszkodzić samej utylizacji. Zamiast tego należy zdjąć śmieci i sprawdzić je wizualnie. Można to zrobić po prostu odkręcając go od podstawy zlewu. Nie zapomnij o odłączeniu go od zasilania, kiedy to robisz, aby mieć bezpieczne ręce!

Kiedy już zlokalizujesz swój problem, bezpiecznie go usuń, załóż ponownie pojemnik na śmieci i przetestuj go, aby potwierdzić, że znalazłeś - i rozwiązałeś - ten problem.

Widzisz, bycie swoim własnym hydraulikiem nie musi być wielkim bólem głowy ani bałaganem. Nie obawiaj się jednak wezwać profesjonalistów po wsparcie. Jeśli powyższe wskazówki nie pomogą, zdobycie pomocy od profesjonalisty może zaoszczędzić ci wielu kłopotów.

Top