• 6 grudnia 2023

Kurczak w każdym garnku, samochód w każdym garażu... pokład przymocowany do każdego domu? Jeśli Twój pomysł na amerykański sen zawiera dom zrobiony dla rozrywki, dlaczego nie zbudujesz własnego pokładu i nie sprawisz, że to marzenie stanie się rzeczywistością?

W związku z tym, że rozrywka na świeżym powietrzu i projekty domowe typu "zrób to sam" stają się coraz bardziej przystępne cenowo i efektywne, coraz więcej planów i materiałów staje się dostępnych dla domowej zabudowy tarasowej. Począwszy od zakupu produktu, który można szybko zmontować, a skończywszy na odwzorowaniu i zaprojektowaniu własnego planu, budowa pokładów nigdy nie była łatwiejsza.

Wiele sklepów z artykułami gospodarstwa domowego oferuje plany i sprzęt, który będzie Ci potrzebny do zbudowania solidnego pokładu. Tak długo, jak można użyć taśmy mierniczej i piły tarczowej podczas podążania za wskazówkami, budowanie własnego pokładu może być czymś więcej niż tylko marzeniem!

Po pierwsze jednak, są pewne pytania, które należy rozważyć. Czy polisa ubezpieczeniowa właściciela domu obejmuje ten rodzaj dodatku? Pokłady są często klasyfikowane i pokrywane w ramach "innych konstrukcji", ale jeśli nie jesteś pewien, przejrzyj swoją polisę. Jakie są kodeksy budowlane w twoim rodzinnym mieście? Mogą istnieć konkretne wytyczne, których Twój projekt pokładu będzie musiał przestrzegać. Wreszcie, zastanów się, ile czasu i doświadczenia masz do zastosowania w takim projekcie.

Dla majsterkowicza z większym doświadczeniem oraz czasem i środkami na zbudowanie czegoś od podstaw, możliwości pokładu są nieograniczone. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces i pomożemy Ci wyrzeźbić plany i materiały potrzebne do dodania piękna i radości z pokładu do Twojego własnego domu.

Pomyśl o rozkoszowaniu się hamburgerami i bachorami z chłopcami przed grą lub zorganizowaniu przyjęcia urodzinowego dla dzieci na pokładzie, który sam zbudowałeś. Ten artykuł sprawi, że to marzenie stanie się bardziej możliwe. Zacznijmy od planów budowy - i jak wybrać odpowiedni.

Wybór planu pokładu

Zdecydowałeś, że chcesz zbudować pokład, ale czy zastanawiałeś się nad inwestycjami, które będziesz robił w tym procesie, i co masz nadzieję wydostać z pokładu? Do czego go użyjesz? To są ważne względy.

Kiedy już zdecydujesz się na budowę, skontaktuj się z władzami miejskimi, aby uzyskać niezbędne pozwolenia. Nawet jeśli jest to Twój dom i Twoja własność, przepisy bezpieczeństwa wymagają pozwolenia. Musisz się upewnić, że przestrzegasz lokalnych specyfikacji, więc zajmij się tym, zanim zagłębisz się zbyt głęboko w swój plan pokładowy. Jeśli zrobisz trochę badań na początku -- jak omówienie projektu z przyjaciółmi lub ktoś w sklepie z materiałami budowlanymi, i czytanie książek budowlanych (i ten artykuł!) -- planowanie projektu nie będzie tak trudne później w procesie.

Istnieje kilka zasobów online, które mogą pomóc Ci w Twoich pomysłach projektowych, lub możesz porozmawiać z drwalami, gdzie planujesz zakupić swoje materiały. Jeśli wprowadzisz wymiary, kształt i wszelkie inne cechy swoich rozważań na temat pożądanego pokładu, wiele z tych stron sporządzi plan dla Ciebie.

Te plany są Twoim kompasem w świecie budowy pokładów i są Twoimi wskazówkami, aby zapewnić bezpieczeństwo, trwałość i piękno Twojego pokładu. Projekty pomogą Ci ocenić ilość materiałów, które musisz kupić, pomoże Ci "zobaczyć" pokład przed jego zakończeniem, i utrzymać się na zadanie. Teraz możesz zebrać swoje materiały.

To, że planujesz zbudować pokład samodzielnie, nie oznacza, że nie możesz korzystać z wiedzy eksperta na etapie gruntowym. Dobrym pomysłem może być sprowadzenie doświadczonego pomocnika lub wykonawcy. Będą oni w stanie spojrzeć na swoją nieruchomość i lepiej ocenić, jaki rodzaj pokładu będzie Ci odpowiadał.

Pokładowe materiały budowlane

Plany w ręku i grillowanie na twój umysł, jesteś gotów udać się do sklepu z artykułami gospodarstwa domowego, aby odebrać towar niezbędny do urzeczywistnienia twojego marzenia o pokładzie.

Po pierwsze, będziesz potrzebował desek. Tartak poddany obróbce ciśnieniowej jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wytrzyma próby wietrzenia, chociaż cedr jest powszechnie stosowany również na pokładach. Możesz rozważyć kompozytowe materiały wykonane z resztek drewna lub tworzyw sztucznych - produkty te naśladują wygląd drewna i wymagają mniej więcej tyle samo czasu na montaż i konserwację.

Bez względu na drewno, które wybierzesz, będziesz potrzebować również słupki 4x4, cement, legary (do obramowania), wsporniki, bejca lub farby i wykończenia wodoodporne. Do zamocowania tych materiałów w produkcie końcowym będziesz potrzebował wiertarkę, piłę, taśmę mierniczą, poziomicę, drabinę i parę okularów ochronnych.

Kiedy zmontujesz już wszystkie te niezbędne rzeczy, które będą się różnić w liczbie i ilości w zależności od wielkości i konstrukcji Twojego pokładu, będziesz potrzebował również nakrętek i śrub operacji - dosłownie. Śruby J, kotwy słupkowe, różne rozmiary śrub do wózków i śrub do nadstawek - wszystkie te elementy są zgodne z pewnymi specyfikacjami potrzebnymi do utrzymania ciężaru i rozmiaru Twojego pokładu. Ponadto, gwoździe 16d i ocynkowane śruby pokładowe (zwykle o długości 2 cali (5,08 cm) lub większej) są również niezbędne do realizacji tego projektu [źródło: Lowe's].

Proces budowy pokładu

Powinieneś zacząć od początku, jak to mówią. W budownictwie pokładowym oznacza to fundament. Tutaj wylejesz podkładkę pod pokład i zabezpieczysz podpory. Ta podstawa podtrzyma cały ciężar twojego pokładu, więc będziesz chciał się upewnić, że podstawa jest wypoziomowana.

Przed rozpoczęciem budowy szkieletu Twojego pokładu, zainstaluj kilka obróbek blacharskich wzdłuż Twojego domu, aby osłonić go przed wilgocią. Obróbki blacharskie są pewnego rodzaju barierą wodną - od aluminium po PCV - która chroni przed gniciem drewna. Sprawdź w swojej okolicy, co jest zalecane i dostępne.

Następnie dodaj belki i legary do słupów, które posadziłeś w cemencie. Te deski są kolejnym systemem nośnym dla Twojego pokładu: Rozdzielają one ciężar i zakotwiczą resztę konstrukcji w miarę jej podnoszenia. Niektóre kodeksy budowlane wymagają wieszaków na każdym legarze, więc upewnij się, że znasz swoje lokalne przepisy. Powinieneś również odnieść się do swoich własnych planów, aby ocenić przestrzeń potrzebną między belkami, ale belki będą instalowane prostopadle do belek.

Następny jest pokład. Zakrywa ona szkielet śrub i desek i staje się samą deską, główną deską podłogową. Ta rama jest naprawdę pierwszą częścią procesu, która wygląda jak pokład. Jeśli Twój pokład będzie posiadał poręcze, dodaj je tutaj, upewniając się, że są one stabilizowane za pomocą balustrad dla bezpieczeństwa i wsparcia. Czy twój pokład posiada schody? Jeśli tak, dodasz je tutaj, zgodnie z Twoimi planami.

Kiedy już wykonasz ciężką pracę, nadszedł czas na wykończenie i uszczelnienie drewna. W następnej części zamieścimy kilka przypomnień o bezpieczeństwie, zanim wyjdziesz i będziesz mógł cieszyć się owocami swojej pracy.

Top