• 19 maja 2024

Efektowny wygląd balkonu to marzenie wielu osób. Należy więc wybrać dobre płytki odporne na warunki atmosferyczne i poszukać profesjonalisty, który położy je równo i przy użyciu dobrych materiałów. Sam zakup kafli to nie wszystko. Ważne są również klej i fuga oraz odpowiednie przygotowanie podłoża.

Jakie płytki najlepiej sprawdzają się na balkonie?

Bardzo istotne jest to, żeby wybrać płytki, które będą odporne na blaknięcie od światła słonecznego. Muszą chronić ściany przed rozwojem bakterii, które mogą się namnażać szczególnie w wilgotnych okresach. Płytki ścienne na balkonie to wiele wariantów do wyboru. Popularne rozmiary to 160 cm x 60 cm, 20 cm x 120 cm i 20 cm x 60 cm. Zarówno płytki jednolite, jak i ze wzorami cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele zależy od gustu użytkowników. Najpierw określ jaki styl powinien dominować na Twoim balkonie tak, aby pasował do stylistyki i otoczenia. Liczy się więc kolor, materiał i tekstura. Dla wielu osób to ważne, aby wygląd balkonu dobrze korespondował z domowym wnętrzem. Najczęściej wyjście na balkon jest z pokoju dziennego, więc balkon czy taras są jego przedłużeniem.

Ściana balkonowa i podłogowe płytki mogą być wykończone płytkami z kamienia naturalnego, są one bardzo twarde, dlatego zapewniają niezwykłą trwałość na wiele lat niezależnie od warunków atmosferycznych. Zazwyczaj wybieramy to, co przystępne dla naszej kieszeni, ale przede wszystkim liczy się wysoka jakość, wtedy płytki przez długie lata pozostaną w dobrej kondycji. Powinny być wodoodporne, w przeciwnym wypadku kafle mogą pękać.

Kamień naturalny czy ceramika?

Płytki z kamienia naturalnego nawet podczas bardzo upalnych dni pozostają chłodne. Granit to najtwardszy kamień, ale średnio sprawdzi się na balkonie podobnie jak łupek, wapień i trawertyn. Warte uwagi są płytki porcelanowe, które zapewniają stylowe wykończenie i są łatwe w konserwacji.

Terakota i płytki ceramiczne na balkon to jedna z najlepszych opcji. Szeroki wybór kolorów i wzorów sprawia, że osiągniemy ciekawy efekt wizualny. Są odporne na pleśń i nie blakną pod wpływem światła. Wytrzymałość i przystępna cena sprawiają, że płytki ceramiczne są często wybierane na podłogę balkonową. Zaletą drewnianych płytek jest ich odporność na naturalny rozkład, ogień i owady. Pięknie też wyglądają kompozytowe deski tarasowe. Ciekawą alternatywą są również płytki cementowe, które zapewniają wysoką trwałość, łatwość konserwacji, są wykonywane ręcznie, a ich porowatość zapewnia antypoślizgowość.

Koszt płytek może bardzo się różnić w zależności od tego, co wybierzemy. Warto więc zrobić rekonesans i ocenić, co najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Doza kreatywności pozwoli nam stworzyć ciekawe kompozycje, które wcale nie muszą być bardzo kosztowne. Niektórzy wybiorą to, co oryginalne dobierając na przykład wielkoformatową wersję płytek, a inni postawią na klasykę i ponadczasowość. Możemy zainspirować się asortymentem sklepów internetowych i marketów budowlanych, aby przekonać się jak wiele mamy możliwości.

Masz wątpliwości na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek na balkon ? Dowiedz się więcej w artykule na http://moje-wnetrze.eu/a/rjnf,jakie-plytki-na-balkon >>

Top