• 21 lipca 2024

Może Kermit Żaba się mylił. Może być łatwo być zielonym - przynajmniej jeśli chodzi o budynki.

"Zielone budownictwo" i "zrównoważony rozwój" to obecnie najgorętsze terminy w budownictwie, ale co one dokładnie oznaczają? Według strony internetowej Agencji Ochrony Środowiska "zielony budynek" to "praktyka tworzenia zdrowszych i bardziej zasobooszczędnych modeli budowy, remontu, eksploatacji, utrzymania i rozbiórki" [źródło: EPA]. Zwolennicy mówią, że zielony budynek jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także zdrowszy i bardziej efektywny kosztowo. Czym więc jest zrównoważony rozwój? Program Środowiskowy ONZ definiuje go jako rozwój, który zapewnia nam korzystanie z zasobów i środowiska, ale nie ogranicza ich wykorzystania przez przyszłe pokolenia.

Dla korporacji, szkół i szpitali, "zielony budynek" może oznaczać wszystko, od wykorzystania bezwodnych pisuarów po tworzenie energii elektrycznej. Ale właściciele domów, którzy chcieliby się zazielenić, często nie mają takich dużych pieniędzy, jak firmy. Jest wiele do rozważenia, a koszty mogą zrobić dużą różnicę w budżecie domu. Właściciele domów mogą zaoszczędzić pieniądze, instalując nowe energooszczędne żarówki, ale jak "zielony" jest to i jak wiele "zielony" może zaoszczędzić? A kto mówi, co jest "zielone", a co nie? <

W tym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek, jak uczynić Twój dom bardziej przyjaznym dla środowiska (może zaczniesz od recyklingu szarej wody), a my dowiemy się o obowiązujących przepisach i o tym, jak inne kraje robią się zielone.

­­

Jeśli chcesz iść na zielono, ale nie są jeszcze gotowi do budowy nowego domu, oto kilka sposobów, aby uczynić istniejący dom bardziej przyjazny dla środowiska (sprawdź wytyczne dla nowych domów w Jak działa certyfikat LEED).

Materiały z recyklingu

Recyklowane materiały budowlane mogą być postindustrialne (przemysłowe produkty uboczne) lub postkonsumenckie (drewno, metal, beton z recyklingu). Można znaleźć wersję z recyklingu prawie każdego materiału budowlanego.

  • Popiół lotny z pieców przemysłowych z recyklingu sprawia, że beton jest bardzo wytrzymały. Beton może być również sproszkowany i zmieszany z cementem w celu uzyskania nowego betonu.
  • Jeśli budujesz pokład, możesz użyć "drewna" z butelek z recyklingu.
  • Stal jest łatwo topiona i ponownie formowana w nowe kształty konstrukcyjne.
  • Sneaker'owe podeszwy można rozdrobnić w celu uzyskania powierzchni sportowych.
  • Nawet budynki, które są implodowane w stosie gruzu, są poddawane recyklingowi. Sprzęt, podobnie jak duże pazury i nożyce, może kruszyć i oddzielać stal i beton na osobne stosy w celu recyklingu.

Podłogi

Podłogi bambusowe i korkowe stają się coraz bardziej popularne ze względu na podobieństwo do tradycyjnych podłóg z drewna twardego. Głównym problemem w przypadku tradycyjnych podłóg z twardego drewna - takich jak sosna, klon i dąb - jest to, że lasy te potrzebują dziesięcioleci, aby się odrodzić. Dąb może potrzebować nawet 120 lat, aby osiągnąć pełną dojrzałość [źródło: Treehugger]. Ale bambus i korek szybko rosną: Bambus (który jest właściwie trawą) zazwyczaj regeneruje się w ciągu około czterech do sześciu lat, a rośliny korkowe odrastają w ciągu około dziewięciu lat. Obie rośliny otrzymują dodatkowe zielone punkty, ponieważ ich procesy instalacji nie wymagają toksycznych klejów i wytwarzają mniej zanieczyszczających powietrze oparów. Są one również porównywalne w cenie do innych podłóg drewnianych, ale istnieje ponad tysiąc odmian bambusa i korka, więc jakość, kolor i cena mogą się znacznie różnić. The Consumer Reports 2008 Buying Guide poinformował, że podłogi z bambusa i korka są podatne na przebarwienia spowodowane promieniowaniem UV, a niektóre rodzaje wymagają specjalnych środków czyszczących [źródło: Consumer Reports].

Inne opcje podłóg zielonych obejmują podłogi drewniane produkowane lub inżynierskie. W rzeczywistości są to forniry, wykonane z warstw drewna (często pochodzącego z recyklingu) laminowanych razem. Są one zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w montażu niż tradycyjne podłogi z twardego drewna, ale również nie są tak trwałe.

Bezzbiornikowe podgrzewacze wody

Bezzbiornikowe podgrzewacze wody wytwarzają ciepło tylko wtedy, gdy kran z ciepłą wodą jest włączony, więc nie marnują energii w trybie "czuwania". Woda przemieszcza się bezpośrednio przez podgrzewacz w zależności od potrzeb - nie jest przechowywana w zbiorniku. Podgrzewacze bezzbiornikowe mogą być elektryczne lub zasilane gazem (gaz zazwyczaj zapewnia większy przepływ wody) i są dostępne w różnych rozmiarach. Możesz dostać jeden dla całego domu lub tylko dla jednego urządzenia - na przykład zmywarki. Są one droższe od konwencjonalnych podgrzewaczy wody, ale biorąc pod uwagę, że ogrzewanie wody stanowi 15% przeciętnych rachunków za energię w domu, możesz odzyskać te koszty wcześniej niż później [źródło: Sojusz na rzecz Oszczędzania Energii].

Izolacja ­Insulation

Raporty konsumenckie mówią, że koszty ogrzewania i chłodzenia stanowią 45 procent przeciętnych rachunków za media płaconych przez właściciela domu [źródło: Raporty konsumenckie]. Według rządowej organizacji Energy Star, dodatkowa izolacja może obniżyć te koszty o 15 do 20 procent.

Ale montaż tradycyjnej izolacji z włókna szklanego wymaga zastosowania maski i rękawic, co rodzi problem: Jeśli włókno szklane jest tak toksyczne, że nie można go wdychać ani dotykać, to dlaczego uszczelniamy się nim w domu? Recyklingowany denim i rozdrobniony papier gazetowy szybko stają się najgorętszą zieloną alternatywą dla izolacji. Tradycyjna izolacja z włókna szklanego była przez lata udoskonalana, ale materiały z recyklingu nie zawierają aż tylu substancji chemicznych (i utrzymują śmieci na wysypiskach). Materiał z recyklingu jest droższy, ale w testach izolacyjnych zwykle ocenia się go lepiej niż tradycyjne włókno szklane.

Na następnej stronie dowiemy się więcej o możliwych zielonych dodatkach do Twojego domu.

Top