• 6 grudnia 2023

Test. Chcesz dodać kolory do swojego ogrodu, zachowując jednocześnie spójny wygląd? Wybierz paletę kolorów ogrodowych i pozwól się nią kierować. Obrazek: 1000 Words/Shutterstock

Może dokładnie zaplanujesz swój ogród, jak tylko pojawią się pierwsze oznaki wiosny. A może poczekasz do lata, zobaczysz, co dobrze rośnie i w razie potrzeby dodasz, aby wszystko wyglądało bujno. Niezależnie od podejścia, myślenie o jednej małej rzeczy może spowodować, że Twój ogród zmieni się z chaotycznego wyglądu na całkowicie wyeksponowany. To jest paleta kolorów Twojego ogrodu.

Myślisz o palecie kolorów dla wnętrza swojego domu, więc dlaczego pozostawić swój ogród bez opieki w ten sposób? Wybór kilku kolorów dla przestrzeni zewnętrznych i uprawa roślin w tych kolorach sprawi, że przestrzenie zewnętrzne będą wyglądać wypolerowane i żywe.

I, jak każdy dobry projekt, wybór palety kolorów ogrodowych jest o wiele łatwiejszy, gdy ma się kilka zasad, którymi można się kierować. Oto krótkie spojrzenie na niektóre z opcji palety kolorów w przestrzeni zewnętrznej.

Monochromatyczny ogród zawsze będzie wyglądał wypolerowany. Obrazek: SingjaiStock/Shutterstock

Monochromatyczny

Chcesz, żeby to było proste? Idź monochromatycznie. Wybór roślin w jednym kolorze nadaje ogrodowi spójny, płynny wygląd, który pomaga mu wtopić się w otoczenie, dzięki czemu przestrzeń zewnętrzna wygląda solidnie i atrakcyjnie.

Najprostszym sposobem na pracę z monochromatyczną paletą kolorów ogrodu jest przejście na kolor zielony. Wyhoduj praktycznie każdy rodzaj liści i jesteś na dobrej drodze. Ale nadal możesz być monochromatyczny, jeśli kochasz kolorowe kwiaty. Wystarczy wybrać kolor - różowy, biały, fioletowy, niebieski lub inny Twój ulubiony - i trzymać się roślin, które kwitną w tym kolorze.

Wybór kolorów naprzeciwko siebie na kole kolorów może dodać poważnej dawki życia na Twoim podwórku. Obrazek: dvoevnore/Shutterstock

Uzupełniający

Pamiętasz teorię kolorów? (Jeśli musisz wyszczotkować, mamy tutaj świetny przewodnik po regułach kolorów.) Kolory uzupełniające to te, które są umieszczone naprzeciwko siebie na kole kolorów. To sprawia, że jest to bardzo łatwe do naśladowania. Nawet jeśli do tej pory w Twoim domu nie było par kolorów uzupełniających, rozważ to dla swojej palety kolorów ogrodowych.

Podczas gdy w przestrzeniach wewnętrznych może to być ładna kombinacja kolorów w twarz, kolory uzupełniające są idealne na zewnątrz, gdzie mają dużo miejsca do oddychania. Pary żółty i fioletowy, niebieski i pomarańczowy lub czerwony i zielony dla żywego wyglądu ogrodu.

Analogicznie

Inna podstawowa teoria kolorów, analogiczne kolory to te, które są umieszczone obok siebie na kole kolorów. A zastosowanie analogicznych kolorów w ogrodzie może pomóc różnym roślinom w wizualnym połączeniu, nadając podwórku spójny, a jednocześnie kolorowy wygląd.

Kilka przykładów analogicznych palet kolorów ogrodu, które można wybrać, to: niebieski, zielony i żółty; czerwony, pomarańczowy i żółty; fioletowy, niebieski i czerwony. Oczywiście, jest tu miejsce na zabawę. A trzymanie się określonego fragmentu koła kolorów daje podwórku jasną wizję, nawet jeśli przy wyborze roślin zaszalejesz.

Wybierz główny kolor, a następnie akcent z tego miejsca. Obrazek: Elena Elisseeva/Shutterstock

Kolejna zasada dla projektantów, zasada 60-30-10 jest również bardzo prosta do naśladowania. Wybierasz jeden kolor, który stanowi 60% powierzchni (zielony na zdjęciu powyżej). Następnie wybierasz drugi kolor, aby uzyskać kolejne 30% (powyżej jest to kolor indygo). Na koniec uzupełniasz przestrzeń kolorem akcentującym, który uzupełnia ostatnie 10%. Zazwyczaj jest to kolor pogrubiony, jak czerwony na zdjęciu powyżej.

Zasada 60-30-10 daje dużą elastyczność podczas budowania wytycznych, które zapewniają, że ogród będzie wyglądał na zrównoważony po zakończeniu. A te ostatnie 10% to świetna okazja, gdy mówimy o kwitnieniu. Wybierz coś zaskakującego i żywego, aby przenieść swój ogród na wyższy poziom.

Uzbrojeni w te palety kolorów ogrodowych, są gotowi sprawić, że przestrzeń zewnętrzna będzie lśniła przez cały rok. Którą z nich wybierzesz?

Top