• 19 września 2024

Wybór wkładu kominkowego do domu to odpowiedzialna sprawa, od której zależy nie tylko piękno i komfort w domu, ale także to, jak ciepły będzie twój dom w zimnych porach roku. Jak jest bezpieczny z punktu widzenia ognia i trwały.

Kominki z otwartym paleniskiem

Starożytne kominki w pałacach, ceglane kominki w starych domkach letniskowych to przykłady klasycznych komór kominkowych. Brakuje im elementu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo przeciwpożarowe w pomieszczeniu, czyli drzwi z szybą ognioodporną. Oprócz bezpieczeństwa przeciwpożarowego otwarte komory spalania wymagają więcej paliwa do ogrzania pomieszczenia, a ich sprawność sięga zaledwie 15-20%. Dlatego kominki otwarte lepiej nadają się do okazjonalnego użytku i służą do stworzenia przytulnej atmosfery w domu. Klasyczne kominki z otwartym paleniskiem wymagają stałej uwagi, ponieważ podczas spalania iskra może spaść z płomienia i spowodować pożar. A do zainstalowania takiego pieca konieczne jest dodatkowe pokrycie strefy przedpiecowej materiałami niepalnymi, aby zapewnić dobrą wentylację.

Kominki z zamkniętym paleniskiem

Kominki zamknięte nie ustępują swoim poprzednikom pod względem dekoracyjności. Ich szerokie żaroodporne szyby pozwalają w pełni cieszyć się grą płomieni. Szkło może wytrzymać temperaturę do 800 stopni, co jest całkowicie bezpieczne z punktu widzenia pożaru. Ponadto takie paleniska nadają się do pełnego ogrzewania (i to nie tylko pomieszczenia kominkowego, ale także pomieszczeń przyległych). Zwykle sprawność tego typu kominków sięga 70-80%.

Z czego wykonane są wkłady kominkowe?

Wkłady kominkowe, a dokładniej komory spalania, wykonane są z żeliwa i stali. Nie ma praktycznie żadnej różnicy w działaniu między tymi materiałami. Główna różnica polega na wyglądzie wizualnym wybranego modelu i jego funkcjonalnej pojemności cieplnej.

salon z kominkiem

Żeliwne wkłady kominkowe

Modele żeliwne pojawiły się na początku XIX wieku w Norwegii. Od tego czasu tradycją jest instalowanie w domach pieców żeliwnych, które powoli nagrzewają się, gromadząc ciepło i przez długi czas oddając ciepło otaczającemu je powietrzu. Należy pamiętać, że ze względu na dużą wagę instalacji takiej konstrukcji należy z wyprzedzeniem pomyśleć o wzmocnieniu fundamentu w domu. Poza tym żeliwne wkłady kominkowe mają takie same właściwości jak nowoczesne stalowe. Kolejną dużą różnicą, która najczęściej odgrywa ostateczną rolę w wyborze, jest cena. Żeliwo kosztuje znacznie więcej niż stal.

Stalowe wkłady kominkowe

Stalowe wkłady kominkowe nie ustępują żeliwnym zarówno pod względem walorów estetycznych, jak i technicznych. Błędnie uważa się, że stal wypala się z czasem, a żeliwo nie. To stwierdzenie odnosi się raczej do wczesnych modeli, w których wewnętrzne ściany nie były wyłożone ogniotrwałą ceramiką. Ponadto nowoczesne modele są wykonane nie ze zwykłej stali, ale ze stali wysokostopowej o zawartości chromu powyżej 13% i zawartości węgla nie większej niż 0,2%. Nie bez powodu piece stalowe nazywane są kombinowanymi, ponieważ wiele ich elementów (kolektor dymu, ruszt, deflektory i dyfuzory płomienia) jest wykonanych z żeliwa, co zapobiega odkształcaniu się elementów podczas nagrzewania.

Artykuł sponsorowany, stadtwerklehen.at

Top