• 19 września 2024

Suszenie drewna konstrukcyjnego jest bardzo ważnym zabiegiem, do którego Best Timber Polska podchodzi z bardzo dużą starannością. Firma stosuje metody wpływające na wytrzymałość materiału oraz minimalizujące ryzyko zagnieżdżania się w nim szkodników. W związku z tym, że drewno konstrukcyjne jest wykorzystywane do budowy dachów oraz ścian zewnętrznych, nie może być podatne na pękanie czy uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli zostanie poddane odpowiedniemu procesowi suszenia i właściwej obróbce, posłuży przez lata.

Metody suszenia drewna konstrukcyjnego

Najczęściej wykorzystuje się dwie metody suszenia drewna konstrukcyjnego. Są to metody naturalne lub komorowe. Jeżeli zdecydujesz się na suszenie na wolnym powietrzu, musisz przygotować się na długi czas oczekiwania na efekty. Drewno w takiej sytuacji nie może być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca, ale jednocześnie musi być chronione przed wiatrem i deszczem. Największą wilgotność drewno traci w dni susze i ciepłe, ale i tak proces suszenia w warunkach naturalnych jest długotrwały. Trwa od 2 do 7 miesięcy. Jeżeli chcesz uzyskać takie same efekty szybciej, postaw na suszenie komorowe, które rekomenduje Best Timber Polska.

Metoda polega na wykorzystaniu mechanicznego przepływu powietrza oraz podgrzewaniu materiału odpowiednio dobraną temperaturą. Gorące powietrze otacza drewno, a suszenie odbywa się równomiernie z każdej ze stron. Proces suszenia znajduje się pod kontrolą użytkownika, co pozwala na osiągnięcie pożądanej wilgotności. Jednocześnie wszystkie działania skracają się z kilku miesięcy do zaledwie tygodnia lub maksymalnie kilku tygodni.

Naturalne suszenie drewna konstrukcyjnego – czy ktoś jeszcze z tego korzysta?

Drewno jest w stanie samodzielnie wyschnąć, jeżeli tylko dba się o to, aby proces suszenia odbywał się w odpowiednio do tego przystosowanych warunkach. Oczywiście wybierając tę metodę trzeba uzbroić się w cierpliwość. Trzeba również mieć na uwadze, że nie możesz pozbawić drewna całej wilgotności. Należy jedynie ją zmniejszyć do odpowiedniego poziomu.

Wybierając naturalną metodę suszenia drewna konstrukcyjnego, należy umieścić je na otwartej przestrzeni lub w specjalnie przystosowanej hali, w układzie jedno na drugim, w tzw. sztaplach. Decydując się na suszenie pod dachem, z łatwością ochronisz materiał przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto suszenie będzie mogło wtedy odbywać się przez cały rok, bez najmniejszych problemów.

Najważniejsze w suszeniu drewna konstrukcyjnego jest zabezpieczenie dostępu do niego słońca i deszczu. Dzięki temu na powierzchni nie powstaną deformacje, a proces suszenia odbędzie się w bardzo korzystny sposób. Możesz również drewno suszone w naturalnych warunkach dosuszyć w specjalnych suszarniach, co umożliwi osiągnięcie pożądanej wilgotności. Jest to rekomendowana metoda, jeżeli nie masz pewność, ze proces suszenia naturalnego trwał odpowiednio długo.

Suszenie komorowe najskuteczniejsze i najszybsze

Wykorzystanie suszenia komorowego jest najlepszym i najszybszym sposobem na przygotowanie drewna do celów konstrukcyjnych. Cały proces jest uniezależniony od warunków pogodowych, co jest bardzo dużym atutem. Działania możesz więc wykonywać przez cały rok.

Suszenie komorowe, któremu poddawane jest drewno budowlane przebiega w specjalnie przygotowanych komorach, w których obowiązują bardzo wysokie temperatury. Wybierając tę metodę, możesz pozbyć się z drewna wszystkich szkodników, takich jak owady, pleśń, grzyby. W taki sposób wysuszone drewno nie potrzebuje również dodatkowej impregnacji, ponieważ jest już zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Suszenie komorowe przynosi znacznie lepsze rezultaty niż suszenie naturalne, i przede wszystkim skraca proces do zaledwie kilku tygodni. Działania można podejmować w ramach ustalonego harmonogramu, co gwarantuje usystematyzowany proces produkcji. Co więcej, możesz zdecydować, jaką wilgotność będzie miało konkretnego drewno. Dla celów budowalnych ma to ogromne znaczenie.

Suszenie drewna konstrukcyjnego jest bardzo istotne

Jednym z najważniejszych etapów przygotowywania drewna do celów konstrukcyjnych jest suszenie. Pozwala na utwardzenie materiału, podwyższenie jego wytrzymałości na uszkodzenia. Ponadto, drewno zyskuje odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak owady, grzyby, pleśń, zmienne warunki atmosferyczne.

Wybierając suszenie komorowe, drewno nie wymaga już żadnej dodatkowej impregnacji, ponieważ zyskuje pełną ochronę ze względu na zastosowanie wysokiej temperatury. Natomiast suszone naturalnie musisz dodatkowo zabezpieczyć, aby zapewniało trwałą podstawę pod budowę. W rzeczywistości metoda naturalna jest więc znacznie droższa i bardziej czasochłonna niż komorowa.

Istotą całego procesu suszenia drewna konstrukcyjnego jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy znają się na drewnie, wiedzą, jak je właściwie przygotować do wykorzystania na budowie. Dzięki temu uzyskasz pewność, że otrzymasz materiał trwały, wytrzymały i odporne na czynniki zewnętrzne.  

Top