• 19 września 2024

Dużo osób, które zaczyna dekorować swoje mieszkania czy domy, słyszy o stylu industrialnym i zadaje sobie pytanie czym on właściwie jest. Zwłaszcza na etapie podejmowania decyzji o obrazach na ścianę do salonu, kuchni czy sypialni, temat industrializmu wraca jak bumerang. Styl industrial intryguje i jest pełen tajemnic i być może dlatego tak lubimy o nim rozmawiać i używać go w architekturze wnętrz. W tym artykule rzucimy trochę światła industrializm i opowiemy o wykorzystaniu industrialnych obrazów w architekturze wnętrz.

Aby jak najlepiej zrozumieć styl industrial, należy cofnąć się do lat pięćdziesiątych XX wieku. W Polsce panuje sztuka socjalnego realizmu (socrealizm), a wielkie huty, fabryki i hale magazynowe przepełnione są ludźmi i pracują na 110% swoich możliwości. W tym samym czasie w USA dzieją się zgoła odmienne rzeczy - te same obiekty przemysłowe zamykają się i pustoszeją, a zamiast pracowników, kierowników i dyrektorów znajdują się w nich artyści, amerykańska bohema. Młodzi buntownicy urządzają te budynki na surowo, korzystają z nich do organizowania imprez, happeningów i wernisaży i czerpią z fabrycznego klimatu, dekorując swoje mieszkania znalezionymi w środku meblami, gadżetami, konstrukcjami.

obrazy na płótnie industrial

Trend wykorzystywania budynków industrialnych do celów artystycznych oraz inkorporowania industrialnych elementów do mieszkań, przeniósł się do Polski pół dekady później, w latach 90 po upadku komunizmu. Czym dokładnie charakteryzuje się styl industrialny?

Przede wszystkim przestrzennością. Hale produkcyjne, magazyny i fabryki były ogromnymi budynkami, gdzie większość ludzi pracowała na otwartej, wspólnej przestrzeni. Nie było małych, pojedynczych biur, dominował rozmach i swoboda, zupełnie jak w świecie artystycznym. Wysokie okna, grube mury, wysokie budynki, wielkie drzwi. Dużo miejsca, dużo przestrzeni. To jest właśnie styl industrial i takie są obrazy industrialne, które można powiesić na ścianie salonu, kuchni czy pokoju gościnnego.

Innym wyróżnikiem industrializmu jest widoczna gołym okiem konstrukcja budynku. Żaden inny styl tak chętnie nie przedstawiał kabli, sznurów, części metalowych, fundamentów budynku, gwoździ, kabli, cegieł czy stalowych maszyn. To kolejny powód dla którego obrazy industrialne na ścianę są ciekawym wyborem - używają prostych form i sięgają po trywialne rzeczy, ale jest w tym dużo artyzmu, magii, sztuki.

Warto też wspomnieć o minimalizmie w sztuce industrialnej. Jest wiele stylów organizowania wnętrz, w których czasami ciężko połapać się w ilości kolorów, bodźców czy wykorzystywanych  gadżetów. Styl industrialny staje okoniem do tego typu rozwiązań, ponieważ sięga po proste formy, tak proste jak proste były wnętrza fabryk. Dominuje biel i wszelkie odcienie szarości oraz ceglana czerwień.

Na internecie można znaleźć miejsca z obrazami wpisującymi się w styl indyustrialny. Jednym z takich miejsc jest portal https://revolio.pl

gdzie znajdziesz szereg obrazków, obrazów i grafik industrialnych, które będą tworzyły surowy i stylowy klimat w Twoim salonie, sypialni czy kuchni.

Top