• 19 maja 2024

Zbierz tuzin rodziców, zapytaj ich o to, co jest ich największą skargą na sypialnię dziecka, a usłyszysz pewnie wariację: "Wygląda na to, że uderzyło w nią tornado". Niewiele dzieci jest organizatorami urodzonymi z natury, a wiele z nich wydaje się być pozytywnie nastawionych do robienia jak największego bałaganu.

Na szczęście nie musisz uciekać się do zamykania drzwi do sypialni dziecka, dopóki nie przeniesie się ono na studia. W rzeczywistości robisz swoim dzieciom przysługę, jeśli zaczniesz uczyć je od najmłodszych lat umiejętności organizacyjnych. Niesprzątana sypialnia może być kwestią bezpieczeństwa, a dobre nawyki wyuczone wcześnie mogą zostać na całe życie.

Niezależnie od wieku dziecka, sekretem dobrze zorganizowanej dziecięcej sypialni jest zapewnienie wielu jasno zdefiniowanych miejsc do przechowywania wokół pokoju. Bez oczywistych sposobów na przechowywanie swoich rzeczy, większość dzieci po prostu zostawi swoje rzeczy na podłodze lub wepchnie je do szafy. Nawet najbardziej uroczy dzieciak gubi swój urok, gdy pokój jest zdezorganizowany, więc pomóż dziecku uczyć się dobrych nawyków sprzątania sypialnii z następującymi sześcioma zasadami.

Duży pojemnik

To czego każdy dzieciak potrzebuje w swojej sypialni, to duży pojemnik lub pudełko na zabawkami. Ponieważ jest to przedmiot, który będzie używany przez lata, nie wybieraj niczego dziecinnego lub kufra, który jest zbyt brzydki do sypialni. Zamiast tego poszukaj dobrze wyglądającego kufra w klasycznym wzorze, najlepiej wykonanego z drewna lub metalu, a nie z tworzywa sztucznego. Przy wyborze pojemnika na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Każdy pojemnik wchodzący do pokoju dziecka wymaga zatrzasków bezpieczeństwa, które zapobiegają zatrzaśnięciu się pokrywy bagażnika o małe paluszki lub blokadzie ukrytej w nim.

We wczesnych latach życia dziecka, pudełko z zabawkami jest idealnym domem dla wypchanych zwierząt lub lalek. Gdy Twoje dziecko pójdzie do szkoły to jego zawartość prawdopodobnie zmieni się na gry, artykuły plastyczne, zabawki i przybory rzemieślnicze. Nastolatki mogą dobrze wykorzystać kufer, trzymając w nim sprzęt sportowy, gry elektroniczne i kontrolery, przybory szkolne lub instrumenty muzyczne.

Regał

Czy to regał na książki, regał z otwartym oparciem, czy też półki zamontowane na ścianie, sypialnia dziecka potrzebuje półek. Nie potrzebujesz niczego fantazyjnego - stary regał z innej części domu jest idealny, zwłaszcza jeśli malujesz go na jasny kolor przed wstawieniem do sypialni dziecka. 

W miarę dorastania dziecka, możesz zrezygnować z niektórych koszy, ale nie wszystkich. Nadal przydadzą się one jako pojemniki na drobne przedmioty rzemieślnicze, farby lub markery oraz małe zabawki. Na otwartych półkach można przechowywać książki, przedmioty kolekcjonerskie, trofea lub artykuły sportowe i szkolne. Nastolatki prawdopodobnie wypełnią półki książkami i kolekcjonerami.

Gablotka z drzwiczkami

Zawsze dobrym pomysłem jest posiadanie przynajmniej jednej małej szafki z drzwiami w sypialni dziecka. To może być mała szafka z innej części domu. To właśnie tam mogą być ukryte zabawki elektroniczne, kontrolery gier wideo i duże, dziwnie przedmioty, takie jak ukończone konstrukcje Lego, projekty szkolne i sprzęt sportowy.

Komoda

Nie ulega wątpliwości, że każda sypialnia, czy to dziecięca, czy dorosła, potrzebuje komody. Zacznij uczyć swoje dziecko, aby schludnie wkładało ubrania do szuflad, gdy tylko będzie na tyle dorosłe, że zrozumie twoje wskazówki. Za pomocą zdjęć oznaczcie każdą szufladę zawartością: piżamą, koszulkami, bielizną, skarpetkami. W dniu prania, pozwól dziecku włożyć czyste, złożone ubrania do odpowiednich szuflad. Małe dzieci lubią takie zajęcia, a nawyk ten przetrwa.

Starsze dzieci nie będą potrzebowały metek, ale mogą potrzebować pomocy w wyborze najlepszego sposobu grupowania ubrań w szufladach komód. Daje pomoc w razie potrzeby, a w dniu prania przypomina dziecku, aby włożyło swoje czyste ubrania do odpowiednich szuflad.

Szafa

W miarę jak dziecko będzie rosło, prawdopodobnie będzie potrzebowało nieco bardziej wyrafinowanego organizatora, aby poradzić sobie z większą szafą i utrzymać akcesoria i buty pod kontrolą.

Składowanie pod podłogą

Jeden lub dwa duże plastikowe pojemniki do przechowywania pod łóżkiem zawsze się przydają. W zależności od wieku dziecka doskonale nadają się do przechowywania pozasezonowych ubrań, dużych poduszek, prac plastycznych, które dziecko chce zachować, dodatkowej pościeli, sprzętu sportowego, rzeczy, z których dzieci chętnie korzystają, gier planszowych lub sprzętu elektronicznego. Przezroczyste tworzywo sztuczne ułatwia odnalezienie pożądanego przedmiotu bez konieczności przeciągania zawartości pudełka po podłodze.

Nawet z tymi wszystkimi narzędziami, dziecko nie zawsze może utrzymać swoją sypialnię w takiej czystości w jakiej by chcieli rodzice. Ale szanse są o wiele większe, gdy ma łatwy dostęp do zorganizowanej przestrzeni.

Więcej o pomysłach na aranżacje sypialni swojego dziecka znajdziesz na http://lodzkiemapomysl.pl/organizacja-pokoju-dziecka/wspolny-pokoj-dla-chlopca-i-dziewczynki/eba_youv >>

Top