• 12 czerwca 2024

Jeśli masz podstawowe umiejętności stolarskie i wystarczającą motywację - jak garaż tak zatłoczony sprzętem ogrodniczym i nieodzownymi kursami i końcówkami, że boisz się pomyśleć o próbie wciśnięcia do niego samochodu - możesz znaleźć się na podwórku tartacznym i przygotować się do budowy małej oficyny za domem. Tak, szopa - taka, która służy wielu celom w każdej twojej potrzebie.

Jest to rozsądny pomysł dla wielu właścicieli domów. Jako sposób na zdobycie miejsca do przechowywania, jest o wiele łatwiejszy niż przyklejenie nowego pomieszczenia do domu. Wytrzymała, rozsądnie atrakcyjna szopa może nawet podnieść wartość nieruchomości domu, który ozdabia i pomóc Ci zrobić wystarczająco dużo miejsca w Twoim garażu dla tego, co było przeznaczone - Twojego samochodu. Wykwalifikowany budowlaniec może ukończyć projekt w jeden dzień, pracując samodzielnie. A jeśli zostanie prawidłowo zaprojektowany, szopa podwórkowa może nawet służyć jako szopa doniczkowa, domowa przybudówka biurowa lub tajny dom klubowy. Poza tym, wygodne przechowywanie materiałów trawnikowych i ogrodowych tak blisko miejsca ich użytkowania może sprawić, że praca na świeżym powietrzu wyda się o wiele bardziej atrakcyjna.

Kupno i montaż prefabrykowanej wiaty jest opcją, ale konstrukcje prefabrykowane z zestawu mają tendencję do przeciągania się w wyglądzie i ograniczonej wytrzymałości [źródło: Truini]. Budowa własnej wiaty oferuje więcej opcji. Do wyboru jest duża różnorodność planów, niektóre z nich są bezpłatne; bardziej doświadczeni budowniczowie mogą również projektować budki na zamówienie. W ten sposób, jak mówi porzekadło architektoniczne, forma może podążać za funkcją. Jeśli głównym powodem budowy szopy jest na przykład bardzo szeroki traktor do trawy, może być właściwe zbudowanie szopy z pionową bramą garażową i ewentualnie rampą [źródło: Carter]. Możliwości są nieograniczone.

W tym artykule nie będziemy próbować opisywać każdego kroku i wszystkich materiałów potrzebnych do budowy każdego rodzaju szopy, ale po prostu przedstawimy krótki przegląd procesu i niektórych czynników, które należy wziąć pod uwagę w przygotowaniu do budowy, ponieważ możliwości są prawie nieograniczone. Gotowy do ruszenia dalej? Najpierw przyjrzyjmy się narzędziom i materiałom, które będą Ci potrzebne.

Przechowywanie Narzędzia i materiały budowlane w szopie

Ci z Państwa, którym udało się zbudować więcej niż jedną wolnostojącą konstrukcję, mogą z wyprzedzeniem wizualizować projekt i mieć poczucie, jakie materiały są potrzebne. Ale reszta z nas potrzebuje planu. Wybór planu powinien być dokonany ostrożnie i tylko po przemyśleniu kilku podstawowych rzeczy, takich jak rodzaj budynku, którego Państwo pragną i wymagania dotyczące jego wielkości. Plany są dostępne w Internecie oraz w sklepach z materiałami budowlanymi, a każdy z nich zawiera obszerną listę kontrolną materiałów oraz szczegółowy podział czynności związanych z budową.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, może nie być zaskoczeniem, że będziesz potrzebował dużo tarcicy: 2x4s, 4x4s, 2x8s i wiele innych elementów, na płozy, belki, belki, krokwie i każdą część ramy. Ważne jest, aby stosować tarcicę impregnowaną ciśnieniowo, szczególnie na strop i płytę denną ścian, ponieważ tarcica taka jest odporna na gnicie i porażenie przez owady [źródło: Carter]. Do podłóg drewnianych należy stosować płyty ze sklejki impregnowanej, a do ścian bocznicę ze sklejki. Nie trzeba dodawać, że potrzeba dużo gwoździ, zawiasów i innych rodzajów okuć.

Plany szopy różnią się w kwestii zapewnienia fundamentów lub podstaw dla konstrukcji. Niektóre plany wymagają, aby szopa była zbudowana wyłącznie na drewnianych płozach, a nie na fundamencie, który pozostawia budynek dosłownie nieozacieniony i łatwiejszy do przeniesienia, gdyby kiedykolwiek pojawiła się okazja do jego transportu [źródło: Buildeazy]. W przeciwnym razie do zakotwiczenia szopy można użyć ściągaczy kablowych lub drewnianych słupów. Wiele planów zawiera albo warstwę zbitego żwiru, albo beton wylewany na fundament.

Do tego dochodzi materiał dachowy, który może zawierać podkład dachowy (rodzaj papy budowlanej, która przechodzi nad ramą), poszycie drewniane, trwały materiał okładzinowy, taki jak faliste żelazo lub gonty asfaltowe na zewnątrz, oraz metalowe elementy na krawędziach kroplówek lub obróbkę blacharską.

Będziesz również potrzebował młotka, piły (okrągłej lub poprzecznej), ramki kwadratowej, śrubokręta, taśmy mierniczej, kołków, linii i poziomu [źródło: Southern Pine]. Teraz, gdy masz już swoją listę narzędzi i materiałów, przejdź do nauki, jak przygotować się do budowy swojej szopy.

Przygotowując się do budowy magazynu

Jednym z pierwszych kroków w przygotowaniach do projektu składowiska jest zbadanie kodów budynków i stref w Twojej lokalnej jurysdykcji. Być może będziesz potrzebował pozwolenia na budowę na swojej posesji, lub na budowę konstrukcji większej niż określona powierzchnia kwadratowa. Może być również konieczne ustawienie obiektu w pewnej odległości od linii nieruchomości. Zanim wybierzesz plan, dowiedz się o szczególnych wymaganiach i ograniczeniach, których musisz przestrzegać, aby prace były dozwolone. Następnie złóż plan w dziale budowlanym wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Innym ważnym źródłem, które należy sprawdzić jest Twoje Stowarzyszenie Właścicieli Domów (HOA) - niektóre HOAs zakazują budowy wolnostojących budynków gospodarczych, takich jak wiaty magazynowe [źródło: Gibson].

Inne kluczowe decyzje w procesie planowania to wielkość i dokładna lokalizacja budynku. Głównym czynnikiem - decydującym o najlepszym rozmiarze szopy magazynowej - powinno być to, co zamierzasz w niej przechowywać. Rozważmy zabranie wszystkich rzeczy, które planujemy przechowywać w szopie i wciągnięcie ich do kwadratu na trawniku, a następnie wykorzystanie wymiarów tego kwadratu do wybrania planu [źródło: Wozak]. Pamiętaj o sprzęcie, który możesz posiadać w przyszłości. Idealnie byłoby, gdyby szopy były usytuowane na równej murawie, w miejscu, które łączy w sobie względną bliskość trawnika lub ogrodu i odległość od linii wzroku sąsiadów [źródło: Gibson]. Być może będziesz chciał poinformować sąsiadów o swoim projekcie. Niektóre społeczności wymagają, aby uzyskać podpisy sąsiadów i wyrazić zgodę na Twój projekt.

Porozmawiajmy teraz o fundamentach. Silne fundamenty, takie jak beton, najprawdopodobniej zapewnią dłuższą żywotność szopy. W zimniejszym klimacie budynki muszą być odpowiednio chronione przed mrozem, który może powodować ogromne przesunięcia w zamarzniętej ziemi. Szopę, w której zastosowano fundament drewniano-słupkowy, można zabezpieczyć przed przemarzaniem stosując betonowe okładziny wokół słupów, a nie pełną płytę betonową [źródło: Carter].

Przejdź do następnej strony, aby dowiedzieć się, jak złożyć tę szopę, którą planujesz zbudować.

Budowa szopy magazynowej

Aby zbudować szopę, zacznij od dołu: najpierw fundament, potem podłoga, ściany i dach. Podłoga opiera się na dwóch długich "członach", czyli kawałkach tarcicy, zwanych płozami. Na nich idą legary, które podtrzymują ramę podłogi. Po rozłożeniu belek stropowych w pewnej odległości od siebie, przybija się je do opasek ramy. Następnie przybija się sklejkę do ramy.

Ramy ścienne można zmierzyć, przyciąć i zbudować bezpośrednio na drewnianej podłodze, którą właśnie zbudowałeś. Najpierw rozłóż kołki ścienne i przybij je do górnych i dolnych płyt. Umieść je być może 2 stopy (0,6 metra) od siebie w ich centrach. Odległość ta idealnie pasowałaby do standardowych 4 stóp (1,2 metra) płyt okładzinowych [źródło: Buildeazy]. Zanim jednak przejdą dalej, należy zastosować poziome elementy ("noggings") prostopadłe do słupków. W tym momencie można zdecydować się na założenie bocznicy na ścianie, podczas gdy każda ściana spoczywa na powierzchni podłogi, lub po zmontowaniu szkieletu całej konstrukcji. Poproś przyjaciela lub sąsiada o pomoc w podniesieniu czterech ram ściennych i dopasowaniu ich do siebie, upewniając się, że wszystkie ściany są pionowe (proste w pionie) i zlicowane z krawędzią podłogi i ze sobą. Ramy powinny być przybijane gwoździami w narożnikach [źródło: Buildeazy].

Te ściany potrzebują dachu! Prosty szkielet dachu zaczyna się od pojedynczej belki dachowej, umieszczonej powyżej dwóch podpór siedzących na środku przedniej i tylnej ramy ściany. Cztery krokwie końcowe, dwie z przodu i dwie z tyłu, a następnie pochylają się od belki dachowej tuż nad krawędzią narożników, tworząc kąt dachu. Kilka kolejnych krokwi, każda przecięta pod tym samym kątem, musi być umieszczona równolegle, aby wypełnić ramę. (Należy pamiętać, że dachy mogą być montowane przy użyciu prefabrykowanych kratownic lub krokwi domowej roboty). Po ułożeniu krokwi na krzyż należy pokryć ramę dachu płytami poszycia ze sklejki, a następnie większą ilością tarcicy, materiałów takich jak podkład i więźba dachowa oraz właściwym materiałem pokrycia dachowego [źródło: Buildeazy].

Po założeniu dachu należy umieścić w ścianach drzwi i okna w przeznaczonych dla nich pomieszczeniach. Gratulacje! Właśnie zbudowałeś swoją własną szopę. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź poniższe linki.

Top